Türkiye’ye Para Transferi 3 Kat Arttı

turkiyeye-para-transferi-3-kat-artti
turkiyeye-para-transferi-3-kat-artti

Uluslar arası para transferi şirketi TransferGo, Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı dönemi boyunca Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan para transferlerindeki artışı açıkladı.

Rakamlar, hem COVID-19 sürecinin hem de nakitsiz yaşam ve dijitalin finansta ağırlık kazanmasının para transferinde işlem ve hacmi artırdığını ortaya koyuyor.

Açıklanan rakamlara göre, geçen seneki Ramazan dönemine göre hem para transferi sayısı, hem de transfer hacmi 3 kat arttı. Yine 2020 yılı içinde bir karşılaştırma yapıldığında da, Ramazan öncesi döneme göre, para transferi akışının Ramazan döneminde 2 kat arttığı gözlemlendi.

Açıklanan rakamlara göre, Almanya, Türkiye’ye para gönderen Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada olmayı Ramazan döneminde de sürdürdü. Bu seneki Ramazan döneminde dikkat çekici gelişme ise, özellikle Fransa’dan gelen para transferlerindeki artış oldu. Fransa’dan yapılan para transferleri işlem adeti, geçen seneki Ramazan dönemine göre 5 kat arttı. Bu büyük artış, Fransa’yı Almanya’dan sonra Türkiye’ye en çok para transferi yapan ikinci ülke durumuna getirdi. Almanya ve Fransa’yı Hollanda ve İngiltere takip etti.

Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan para transferlerinin çeşitlerine baktığımızda, ilk sıradaakrabalara gönderilen yardımları görüyoruz. İkinci sırada ihtiyaç sahiplerine yapılan fitre zekat işlemleri geliyor. Üçüncü sırayı ise Türkiye’deki aidat, taksit ve diğer ödemeler alıyor.