Ramazan’da Siparişler 2 Kat Arttı

Ramazan’da Siparişler 2 Kat Arttı
Ramazan’da Siparişler 2 Kat Arttı

Gıda kategorilerindeki ürünlerin siparişleri 2 kat artarken, Ramazan’a has lezzetlerden pide, hurma ve güllaç da online olarak sipariş edildi.

11 şehirde yaklaşık 2 bin 500 ürün çeşidi ile kullanıcıların online market ihtiyaçlarını karşılayan Yemeksepeti’nin online market ürünleri sipariş platformu Banabi, geçen Ramazan ayında kullanıcılarının alışveriş eğilimlerini inceledi.

Tek seferde verilen siparişlerde ürün adetinde yüzde 62 artış yaşanırken, doğru orantılı olarak kişi başına düşen sepet tutarı da arttı.

Bu dönemde 12:00-19:00 arasındaki saatler alışverişin en yoğun olduğu zaman dilimi oldu ve önceki dönemlere göre yüzde 78 artış gösterdi. Bunun yanında sahura yönelik siparişlerde de 00:00 – 03:00 aralığında siparişler yüzde 45 arttı.

Kullanıcıların gıda siparişleri incelendiğinde ise; en çok artışın yüzde 300’e varan oranda meyve ve sebze kategorisinde olduğu görülüyor. Kullanıcıların bu kategoride en çok tercih ettiği ürünler ise salatalık, patates, domates ve muz oldu.

Ramazan ayında, temel gıda kategorisinde ise yüzde 150’ye varan artış yaşandı. Bu kategoride en çok şeker, pasta malzemeleri ve baharatlar gibi ürünlerin siparişleri arttı.

Kullanıcıların en çok tercih ettiği diğer bir kategori süt ve kahvaltılık kategorisi oldu. Bu kategoride yüzde 173’lük artış yaşanırken kategorinin en çok tercih edilen ürünleri ise Çikolata ve Ezme, Tereyağı & Margarin ve Peynir oldu.

Kullanıcılar havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte iftardan sonra hafif ve serinletici tatlılara yöneldi. Ramazan ayında Dondurma kategorisinde yüzde 144 artış yaşandı.