Kriz Bekleyen Manukyan Konuştu

Kriz Bekleyen Manukyan Konuştu
Kriz Bekleyen Manukyan Konuştu

Cyrpto Talks buluşmasında konuşan Şant Manukyan finansal piyasaların ciddi oranda genleştiğini ve dünyadaki para sisteminin sosyal çalkantılar ardından ortaya çıkacak özel bir para ile tamamen değişeceğini ileri sürdü.

Manukyan ayrıca “Peki bu değişim devlete rağmen mi olacak asıl tartışılması gereken şey bu. Devlet bu işe izin verecek mi?” diye sordu.

Türkiye ve MENA bölgesinin lider yeni medya ve pazarlama şirketlerinden biri olarak konumlanan CC Media House, Crypto Talks adını taşıyan etkinliklerinin ikincisini 42 Maslak ininal Espor Arena’da düzenledi.

Crypto Talks buluşmalarının ikincisinde İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Yöneticisi Şant Manukyan “Global Gelişmeler ve Kripto Paranın Yeri”, ABD Merkez Bankası FED Araştırma Eski Direktörü Erkin Şahinöz “45 Dakikada Yıkıcı İnovasyonlar”, Avalabs İş Geliştirme Direktörü Dr. Aytunç Yıldızlı “İleri Derecede Merkeziyetsiz Finansal Uygulamaların, Varlıkların ve Marketlerin Üretilmesi İçin Sıra Dışı Bir Platform”, Chillz Pazarlama ve İş Geliştirme Danışmanı Altuğ Öztürk ise “Blockchain ve Futbol” başlıklı sunumlarını yaptı.

PARA SİSTEMİ YENİ KRİZLE DEĞİŞECEK

İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Yöneticisi Şant Manukyan “Global Gelişmeler ve Kripto Paranın Yeri” başlıklı konuşmasında, günümüzde sosyal yapının değiştiğini, siyasi aktörlerin değiştiğini, finans piyasalarında faizler tarihin en düşük seviyesine geldiğini, finans balonunun çok ciddi oranda açıldığını ve artık bir değişiklik gerektiğine dikkat çekti. Manukyan şöyle devam etti:
“Değişim ve gelişim aynı şey değildir. Bugüne kadar gelişen bir para sistemiyle karşı karşıyaydık. Finans piyasalarında para sisteminde bir değişiklik gerekiyor. O değişiklik özel para ile olabilecek bir konu. Bu Bitcoin ile mi olur bilinmez ama para sisteminin değişmesi kuvvetle ihtimal. Peki bu değişim devlete rağmen mi olacak asıl tartışılması gereken şey bu. Devlet bu işe izin verecek mi? Devlet paranın dijital hale gelmesini istiyor. Para dijital hale gelirse devletin parayı takip etmesi kolaylaşıyor. Ayrıca verinin de merkezileşme ihtimali var. Örneğin kredi kartlarından alışveriş bilgilerinin toplanması gibi, devlet de bu veri toplama işini kağıt parayı ortadan kaldırarak eline geçirebilir.”