İhracat Yüzde 10,84 Arttı

İhracat Yüzde 10,84 Arttı
İhracat Yüzde 10,84 Arttı

GTS’ye göre ihracat Mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 10,84 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla % 40,88 oranında gerileyerek 9 milyar 964 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Salgın nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde yaşanan eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri Nisan ayında olduğu gibi Mayıs ayı ihracatımızda görülen düşüşün ana nedeni olmuştur.

Avro bölgesinin GSYİH’sı ilk çeyrekte % 3,8 oranında daraldı, bu rakam çeyreklik bazda verinin açıklandığı 1995 yılından bu yana görülen en yüksek oranlı küçülmeye tekabül ediyor. Benzer şekilde ABD ekonomisinin de aynı dönemde beklentilerin de ötesinde % 5,0 oranında daraldığı açıklandı.

Buna ilave olarak, Mayıs ayında takvim etkisinin de ihracata ve dış ticaret hacmine olumsuz şekilde etki yaptığı görülüyor. Nitekim 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Ramazan Bayramı, sokağa çıkma yasakları ve hafta sonu tatilleri ile birlikte göz önünde bulundurulduğunda 2019 yılı Mayıs ayında 22 gün olan hafta içi iş günü sayısı 16 güne geriledi. Buna karşılık, hafta içi çalışma günü esas alındığında Nisan ayındaki ortalama günlük ihracat rakamının Mayıs ayında % 28,8 oranında arttığı görülüyor.

Diğer taraftan, Mayıs ayında ithalat da bir önceki yılın aynı ayına göre % 27,69 azalarak 13 milyar 406 milyon dolara geriledi.