Düğün Alışverişleri Rekor Kıracak

Düğün Alışverişleri Rekor Kıracak
Düğün Alışverişleri Rekor Kıracak

Düğün sezonunun başlamasıyla online satışlar züccaciyede yüzde 400, ev tekstilinde yüzde 150, elektronikte yüzde 120, mobilyada yüzde 80, halıda yüzde 45, giyimde yüzde 40, altın-mücevherde yüzde 20 arttı.

Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre her yıl yaklaşık 600 bin çiftin evlendiğini anımsattı.

Kayral, şunları söyledi: “Haziran ayında nikah salonlarının, Temmuz ayından itibaren de düğün salonlarının kontrollü bir şekilde açılması planlanıyor. Planlar alt üst olsa, hayaller ertelense de hazırlıklar sürüyor. Yeni ev kuracaklar mobilya, elektronik ürünler, ev tekstili, halı, züccaciye, altın-mücevher alışverişlerini yapıyorlar. Fiziki mağazalar uzun süredir kapalı olduğundan, alıverişler internete kaymış durumda. Nisan, Mayıs aylarında online satışlar züccaciyede yüzde 400, ev tekstilinde yüzde 150, elektronikte yüzde 120, mobilyada yüzde 80, halıda yüzde 45, giyimde yüzde 40, altın-mücevherde yüzde 20 arttı.”

Her yıl Nisan ayında başlayan, Ekim ayına kadar yoğun şekilde süren nikah-düğün sezonunun piyasalarda 140-150 milyar liralık bir hareketlilik sağladığını kaydeden Güçlü Kayral, “Bu yıl Nisan-Mayıs aylarındaki düğün-nikah organizasyonları ertelendi. Sezon Temmuz-Ağustos’ta başlayıp, Kasım-Aralık’a kadar sürecek gibi görünüyor. Alışverişlerde internetin payı ciddi oranda artacak. Harcamalarının yüzde 20-25’inin internet üzerinden yapılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.