Corona Yerli Sanayinin Önemini İspatladı

Corona Yerli Sanayinin Önemini İspatladı
Corona Yerli Sanayinin Önemini İspatladı

Koronavirüs salgınıyla birlikte dünyada bir alışveriş paniği de başlamıştı.

İnsanlar marketlere hücum etmiş panik halde ne bulursa almıştı. Makarna ülkesi İtalya’da marketlerin makarna reyonları bile boşalmış, nezaketiyle bilinen Avustralya’da ev kadınlarının bir paket tuvalet kağıdı için yumruk yumruğa kavga görüntüleri ekranlara yansımıştı.

Sonra salgın Türkiye’ye de sıçradı. Bizde de insanlar marketlere koştu ama raflar neredeyse hiç boş kalmadı. Euromonitor International’ın 1500 online perakende kanalında yürüttüğü araştırması koronavirüsten en çok etkilenen Hızlı Tüketim Ürünlerinde Türkiye’de üretimin yeterli olduğunu ortaya koydu. Dünyanın en büyük ekonomilerinde ve Avrupa’da ‘Stok Dışı’ denilen ürünlerin oranı çift haneli rakamlarda gezerken Türkiye, Çin’in ardından en düşük yüzdeye sahip ülke oldu.

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, tüketicinin en çok ihtiyaç duyduğu gıda, temizlik, hijyen gibi ürünlere ulaşmada ilk günden itibaren ülkemizde sorun yaşanmadığını belirterek, “Bunu market ve üretici firma çalışanlarının cansiperane çalışmalarına borçluyuz” dedi.

Euromonitor International, içlerinde Türkiye’nin de olduğu 40 ülkede, 1500 online perakende kanalında yürüttüğü araştırma ile koronavirüsten en çok etkilenen ürün gruplarını analiz ediyor. Gıda, tüketici sağlığı ve hijyen, ev temizliği, kişisel bakım ve güzellik gibi farklı Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) sektörlerinde sunulan ürünlerdeki değişim günlük olarak izlenebiliyor. Ülke bazında ürünlerin ulaşılabilirliği konusunda önemli veriler içeren araştırma kapsamında, ‘Stok Dışı’ yani stokta bulunmayan ürünlerin oranları da ölçüldü. Buna göre Türkiye, dünya genelinde Çin’in ardından stok dışı ürün yüzdesi en düşük ülke oldu. 1-7 Nisan 2020 tarihlerinde “stoklarımızda kalmadı” denilen ürünlerin oranı Türkiye’de yüzde 1.1 seviyelerindeyken Çin’de yüzde 0.6 dolayında gerçekleşti.