Corona Günlerinde Online Alışveriş İstatistikleri

corona-gunlerinde-online-alisveris-istatistikleri
corona-gunlerinde-online-alisveris-istatistikleri

İzole günlerde evde kalan tüketicinin tercihlerinde ve bu doğrultuda sektörlerin satış oranlarında önemli değişiklikler oldu.

Türkiye’de de ilk olarak 10 Mart’ta görülen Koronavirüs’ten (Covid-19) korunmak için kendisini izole eden çok sayıda vatandaş, ihtiyaçları için online alışverişe yöneldi.

Finans teknolojileri şirketi iyzico’nun istatistikleri, en fazla talep artışının yaşandığı ürün gruplarını ortaya koydu.

İnternet üzerinden alışverişte özellikle bazı sektörlere ve ürünlere olan talepte önemli atış dikkat çekti.

KİTAP SATIŞI İLK HAFTADA %32 ARTTI

Evde kal çağrısının başladığı hafta, kitap sektöründeki satışlarda bir önceki haftaya göre %32 artış gerçekleşti. Karantina sürecinde kitap stokları yenilendi ve kitap satışlarında %30 artış gerçekleşti. Kitap mağazalarındaki ortalama sepet tutarı ise 80 TL seviyesinde gerçekleşti.

KUTU OYUNLARINDA SATIŞ PATLAMASI

Evde kal çağrısına uyulan ilk hafta, hobi ve oyun sektöründeki satışlarda bir önceki haftaya oranla %46 artış gerçekleşti. Evde izolasyonun ikinci haftasında hobi, oyun, eğlence ürünleri kategorisinde artış devam etti ve ortalama sepet tutarı 75 TL seviyesine ulaştı.

EV EŞYALARINDA İŞLEM HACMİ %165 ARTTI

Gündelik ev eşyalarında işlem hacminde %165, işlem adedinde %117 gibi rekor artışlar yaşandı.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK

Yardım kampanyalarındaki tutar %232 artarken, işlem adedinin %104 oranında yükselmesi, insanların karantina günlerinde daha fazla bağış yapmaya yöneldiğini gösteriyor.

SEYAHAT SEKTÖRÜNE HARCAMALAR EN BÜYÜK DÜŞÜŞÜ YAŞIYOR

Karantinanın başladığı ilk hafta, araç kiralama işlemlerinde %56 düşüş gerçekleşti ve seyahat sektörü için yapılan harcamalar %39 azaldı. Seyahat kısıtlamalarının gelmesiyle birlikte, sonraki haftalar için bu düşüşün katlanarak artması bekleniyor.